Pippi Langstrumpf

Pippi Langstrumpf jest tytułową bohaterką książki pisarki Astrid Lindgren. Książka opowiada o przygodach dziewięcioletniej dziewczynki, doskonale radzącej sobie bez pomocy osób dorosłych.  Bohaterka mieszka w małym miasteczku w Willi Śmiesznotce jedynie z małpką Panem Nilssonem i koniem. Jej mama nie żyje, a tata zaginął na morzu. Pomimo to Pippi, najsilniejsza dziewczynka na świecie z torbą wypełnioną złotymi monetami, doskonalebardzo dobrze sobie radzi bez pomocy, ignorując, bądź odrzucając wszelkie próby ingerencji w jej życie – czy to umieszczenie jej w domu dziecka, czy też zmuszenie do chodzenia do szkoły.

Zachowanie pippi i wypowiedzi często obnażają hipokryzje osób dorosłych, którzy dbają bardziej o zewnętrzne pozory niż jakiekolwiek wyższe wartości. Pippi natomiast, pomimo ciągle popełnianych skłonności i niezręczności do opowiadania niestworzonych bajek, zawsze kieruje się dobrem innych osób, śpiesząc na ratunek słabszym i poszkodowanym. Ma niesamowite i zwariowane pomysły. Pippi ma 9 lat, marchewkowo-rude włosy, splecione w dwa warkoczyki, a na twarzy mnóstwo piegów. Nosi przykrótką, połataną sukienkę, opadające pończochy i za duże czarne buciki. Zawsze swym urokiem osobistym oczarowuje innych.

Pippi patrzy na świat okrągłymi oczyma, interpretując go na swój sposób nie dopuszcza do siebie wogóle myśli, że mogłaby wejść z nim w interakcję inną jak tylko na zasadzie interwencji na końcu uciekając do swojego zamkniętego sterylnego nibyświata.

Czy bohaterka jest samotna? Ależ oczywiście tęskni za swym tatą, który gdzieś na morzach południowych wędruje po swojej ,Nibylandii”, tęskni do swojej mamusi rozmawiając czasem z nią, ale tak naprawdę istotą bycia ,Pippi” jest jej kompletna niezależność, to najważniejsze dla jej postępowania – realizacja swoich zachcianek, realizacja swoich szaleństw i opieka nad swoimi zwierzętami. Śpi z głową pod kołdrą i z butami na poduszce. Tłucze naczynia zamiast je pozmywać i nie zna tabliczki mnożenia.

Bohaterka jest w trakcie ciągłej zabawy w życie bez zobowiązań i bez związków. Potrafi się bronić, ponieważ jest najsilniejszym człowiekiem na ziemi, nie ma problemów finansowych gdyż korzystając z pozostawionego przez tatę skarbu realizuje swoje kaprysy.

Nie przywiązuje się do żadnej sytuacji ani też nie bierze na siebie żadnych trudów życia, nie przejmuje się wiedzą ani też popełnianymi przez siebie gafami, żyjąc w swoim wyalienowanym świecie nie przyjmuje do wiadomości świata zewnętrznego, karząc tylko tych, którzy próbują w niego ingerować. Dzielna Pippi niczego się nie boi i zawsze daje sobie radę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.