Chirurg twarzowo-szczękowy

Chirurgia szczękowa kraków – znamiona barwnikowe (tzw. “pieprzyki”)

Znamiona barwnikowe, melanocytowe (nazwa pochodzi od melanocytu – komórki produkującej barwnik skóry – melaninę) są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia.

Objawy. Płaskie zmiany w formie plam barwnikowych albo wyniosłe – grudki albo guzki o gładkiej lub brodawkowatej powierzchni, o zabarwieniu od jasno do ciemnobrunatnego, niekiedy pokryte włosami. Mogą być wrodzone lub nabyte, te ostatnie pojawiają się w ciągu całego życia. Znamiona mogą być pojedyncze lub bardzo masowe i znajdują się na dowolnej części skóry, a też na błonach śluzowych. Znaczenie kliniczne znamion barwnikowych wynika z faktu, że mogą stanowić punkt wyjścia czerniaka, jednego z najzłośliwszych nowotworów.

Wskazania. Bezwzględnym wskazaniem do leczenia chirurgicznego jest podejrzenie zezłośliwienia znamienia.

Leczenie.Wczesne chirurgiczne usunięcie złośliwiejącego znamienia w większości wypadków ratuje życie ludzkie. Przy usuwaniu znamion barwnikowych należy zachować dużą ostrożność. Ocena znamion jest niewyobrażalnie trudna, dosłownie przy użyciu specjalnego przyrządu – dermatoskopu. Wielką rolę odgrywa tu doświadczenie i wiedza lekarza. Zdecydowana większość znamion usuwana jest jedynie w celach kosmetycznych. Natomiast w wypadku jakichkolwiek podejrzeń co do odmiany znamienia najbezpieczniejszą możliwością jego usunięcia jest leczenie chirurgiczne i badanie histopatologiczne usuniętej zmiany. Ze znamion nie wolno pobierać sekcji do badania ze względu na niebezpieczeństwo ich zezłośliwienia pod wpływem drażnienia. Znamiona dysplastyczne budzące jakiekolwiek obawy powinny być usuwane chirurgicznie z niewielkim marginesem zdrowej skóry.

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.