Rozliczenie PITów-2011

Deklarację podatkową PIT-36L rozliczają podatnicy, które prowadziły własny biznes lub działy specjalne produkcji rolnej i wybrali opodatkowanie na regułach wskazanych w art. 30c updof, to jest stawką liniową w wysokości 19 procent. Druk PIT 36L można wysyłać przez e-Deklaracje.

W deklaracji PIT 36L podatnicy wykazują też należny podatek od dochodu z odpłatnego zbycia praw majątkowych i nieruchomości nabytych (otrzymanych jako darowizna, kupionych, otrzymanych w spadku itd.) lub wybudowanych w okresie od 01.01.2007 do 31.12.2008. Podatek ów płatny jest w terminie dla wysłania zeznania za rok, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zeznanie podatkowe PIT 36L wysyłają (też elektronicznie przez e-Deklaracje) podatnicy, którzy dochody z działów specjalnych produkcji rolnej ustalają na podstawie prowadzonych ksiąg.

Podatnicy składający zeznanie PIT 36L nie mogą stosować wspólnego opodatkowania z małżonkiem, nie mogą dokonywać większości odliczeń, nie mogą rozliczać się jako osoba samotnie wychowująca dzieci.
Wyjątkiem, jeśli chodzi o możliwość wykorzystania ulg, jest możność odliczenia straty z lat poprzednich oraz możliwość odjęcia zapłaconych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.