Klamki, zamki

Okucia – są to wszelkie metalowe elementy na jachcie lub żaglowcu, zamki hotelowe które służą aż do mocowania, przykładowo. want albo sztagów albo też wszystkie elementy, którymi (gdy sama miano wskazuje) są okute inne detale.

Klamki — ruchoma, zwykle metalowa albo plastikowa ucho tuż przy zamku przy drzwi (też okna), pokojówka aż do ich otwierania a zamykania. Jest sprzężona mechanicznie, zawiasy z zasuwą, wysuwającą się z drzwi do futryny natomiast blokującą ich otwarcie. Zazwyczaj w mechanizmie umieszczona jest sprężyna, która wymusza sytuacja zasuwy w pozycji wysuniętej. Klamka stanowi dźwignię pozwalającą pokonanie oporu tej sprężyny, wsunięcie się zasuwy a odblokowanie otwarcia.

Detal ruchomy drzwi owo flank, oraz nieruchome konstrukcja otworu owo rama drzwi. Uchwyt, który służy do otwierania a zamykania drzwi to klamka. Elementy te są typowe dla zawiasy dla tradycyjnych, w większości sytuacji spotykanych drzwi. Jednak kilka nowoczesnych rozwiązań nie posiada w ogóle klamki natomiast ościeżnicy, co więcej nie posiada typowego skrzydła jedynie tzw. płaty drzwiowe. Drzwi mogą stanowić zdalnie sterowane siłownikami, maszynami drzwiowymi, oraz także mogą się automatycznie zakładać po zbliżeniu się ludzi. W nawiązaniu na konstrukcję drzwi wyróżniają się różnym poziomem szczelności. Na przykład. stosowane w pojazdach komunikacji zbiorowej (autobus tramwaj i tak dalej.) drzwi odstawiane do wewnątrz zaś składane są trudne do uszczelnienia, i drzwi odstawiane na dworze oraz dodatkowo odskokowo-przesuwne są nadzwyczaj szczelne w nawiązaniu na rozdział realizacji ruchu otwierania zaś dociskania aż do ościeżnicy. Jest dozwolone też wyprodukować drzwi nap. zawiasowe w wersji szczelnej przeciwnie konstruując ościeżnicę.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.