Multidyscyplinarne firmy

Czyli dlaczego warto skorzystać z usług jednej spółki oferującej kompleksowe usługi a nie z kilku, które są profesjonalne w danych dziedzinach?

Księgowość, pozyskiwanie funduszy unijnych, robienie stron internetowych WWW, optymalizację SEO, reklama czy doradztwo biznesowe, to usługi, których wykonanie bardzo często powierza się firmom zewnętrznym. Priorytetowo jak zleceniodawca jest małym bądź średnim przedsiębiorstwem i nie posiada ani  potrzeby ani finansowych sposobów, żeby zatrudniać dodatkowych fachowców na pełny etat.

Na rynku posiadamy oferty zarówno firm/działalności jednoosobowych/przedsiębiorstw, które specjalizują się w oferowaniu konkretnych usług, przykładowo. agencje reklamowe, czy biura księgowe, jak również firm, które oferują wszelkie te usługi na raz. Istnieje przekonanie, że dużo lepiej korzystać z usług wyspecjalizowanego fachowca, niż z usług kogoś, kto się zajmuje Ci na raz. I jest to prawda, ale jedynie w porównaniu do ludzi fizycznych. Jeden człowiek nie jest w stanie zostać ekspertem z paru różnorakich dziedzin. Jednak jedna firma jak najbardziej jest. Nic nie stoi na przeszkodzie w zatrudnieniu różnorakich fachowców, np. księgowych, informatyków, webdesign’erów, finansistów, czy doradców korporacyjnych.

Dlaczego zatem firma multidyscyplinarna jest lepsza od wyspecjalizowanej? Dlatego, że każde przedsiębiorstwo to system naczyń połączonych. I wszystko co robimy w jednej dziedzinie, ma bezpośredni wpływ na pozostałe. Dobrze, by ktoś to koordynował i aby mężczyźni i kobiety, które są wprost odpowiedzialne za wykonywanie konkretnych usług miały możliwość skonsultowania tego co robią, ze specjalistami z innych dziedzin.

Przykładem może być produkowanie i SEO (ang. Search engine optimization) stron www. Strona, co więcej, że powinna być prawidłowo zrobiona pod kątem technicznym i atrakcyjna graficznie, musi jeszcze być spójna z polityką korporacji. Tzn. musi być opracowana pod kątem gustów i potrzeb kontrahentów, a na tym przeciętny grafik ani informatyk się nie zna. Wymagana jest konsultacja specjalisty z dziedziny marketingu.

 

 

 

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.