Ile kosztują światła LED

Rynek oświetlenia stylu LED dopiero się rozwija, wyjątkowo w Polsce (na Zachodzie jest on jużkategorycznie bardziej rozbudowany), niemniej jednak i w naszym kraju propozycja żarówek LED staje się coraz większa.by sprostać zróżnicowanym wymaganiom potencjalnychklientów propozycja produktów posiadających jako źródło światła diody elektroluminescencyjne staje się coraz większa.

Żarówki LED (zwane są potocznie “żarówkami” choć tak doprawdy nimi nie są gdyż nie posiadają żarnika) są całkiem nową alternatywą dla tradycyjnego oświetlenia, sprawiają że żarówki żarnikowe powoli zaczynają odchodzić w niebyt. Ichzaletą jest bardzo niski pobór prądu, negatywną cechą zaś relatywnie wysoka cena. Tojednak już się zmienia. Dziś żarówki LED są tanie i kosztują tyle samo co np. świetlówki kompaktowe.

Jak działają żarówki LED? Elementem odpowiedzialnym za Lampy uliczne LED jest dioda elektroluminescencyjna, dioda ta jest półprzewodnikiem, który tworzą dwie elektrody. Dla elektrod tworzących diodę charakterystyczne jest to, że jedna z nich ma nadmiar elektronów, a druga ich niedobór. Stan taki jest potrzebny do tego, abyzajść mogło zjawisko luminescencji. Luminescencja zachodzi pod wpływem czynnika pobudzającego, którym w tym przypadku jest energia elektryczna. Pod wpływem tej energii są pobudzane izaczynają przemieszczać się między elektrodami.Efektem towarzyszącym przemieszczaniu się elektronów jest świecenie diody.

Żarówki LED w bardzo wielu sytuacjach wykorzystywane są w pomieszczeniach w roli oświetlenia dekoracyjnego, tworzą one atmosferę, podkreślają niektóre szczegóły wystroju. Do coraz częstszego stosowania listew ledowych zachęca głównie łatwość ich montażu, gdyż montaż ten nie wymaga zastosowania żadnych narzędzi, wiercenia w ścianach albo jakichkolwiek innych tego rodzaju czynności. Listwy LED instaluje się szybko, łatwo i przyjemnie. Co ważne dla użytkowników – listwy LED nie emitują energii cieplnej, czyli innymi słowy nie nagrzewają się, dzięki temu ich stosowanie jest w stu procentach bezpieczne i mogą być stosowane wszędzie tam gdzie balibyśmy się zastosować zwykłą żarówkę, która mogłaby stać się źródłem pożaru.

Stały rozwój technologii oświetleniowej, a również coraz większy nacisk na prowadzenie ekologicznego sposobu życia sprawił, że technologiaLED staje się coraz bardziej modna. Technologia LED opiera się na zastosowaniu diod świecących o przeważnienieznacznych rozmiarach, które są w staniegenerować energię świetlną. Dobrym przykładem wykorzystania oświetlenia led są między innymi listwy LED.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.