Witraże elementem architektury

Witraże są jednym z elementów wykorzystywanych do ozdabiania przestrzeni architektonicznej, jednak przez kilka stuleci wykorzystywano go głównie w kościołach. Dopiero w czasach secesji witraże opuściły sakralne wnętrza. Od tej pory sztuka witrażu bardzo się rozwinęła i jest stosowana coraz śmielej we współczesnej architekturze.

Zdecydowana większość wytwarzanych w dzisiejszych czasachwitraży, jest zastosowana na potrzeby nie związane z religią i w niczym nie przypomina tradycyjnych witraży świątynnych. Także witraże sakralne częstokroć zmieniają swoje oblicze, coraz częściej wykorzystując wzory bardziej abstrakcyjne i geometryczne, zamiast typowych, tradycyjnych studium postaci. Takie nowoczesne zastosowanie mają witraże ostatnio coraz częściej.

Bardzo specyficznym, ze względu na znikomą ilość światła, jest wykorzystaniewitraży w meblarstwie. W tych przypadkach obok szkła przejrzystego często jest używane szkło mniej przezroczyste, które lepiej prezentuje się gdy odbija światło niż je przepuszcza. Witraże najczęściej używane są w meblach kuchennych ze względu na dużą ilość przeszkleń. Jednocześnie witraże w meblach kuchennych spełniają rolę nie tylko ozdobną ale też maskującą, często niezbyt estetyczną zawartość mebli. W przypadku mebli współczesnych i bardzo oszczędnych w formie, witraże wnoszą ożywczy element twórczy.

By zastosować witraże jako część architektury wnętrza, musimy sobie zadać pytanie, w jakich okolicznościach będzie on najlepiej odgrywał swą rolę i jakie zmienne będą mieć na to znaczący wpływ. Niewątpliwe najistotniejszym z nich, jest światło, które przenikając przez szkło stwarza niezwykły efekt iluminacji. Te właściwości mogą spowodować, że witraże w decydujący sposób wpłyną na korzystną atmosferę pomieszczenia.

Do tego typu zastosowań, świetnie nadają się duże hole sklepów, banki i inna tego typu architektura wnętrz. witraże nadają im monumentalny charakter, dając wrażenie, że znajdujemy się w miejscu niepowtarzalnym i tajemniczym. Łatwo, więc zauważyć, iż taka architektura wnętrz może być ważnym elementem strategii marketingowej przedsiębiorstwa.

Comments are closed.