Czy kupowanie w sieci jest bezpieczne

Z badań przeprowadzanych na rynku w sieci wynika iż najbezpieczniejszą formą dokonywania zakupów w sieci są zakupy na ostatnio bardzo popularnych aukcjach internetowych typu Aukcje online w których to właściciele wkładają wiele wysiłku i środków finansowych by nasze transakcje online były bezpieczne i bezstresowe. Należy jednak pamiętać że zagrożenie istnieje i nie można go wyeliminować w 100%.

Jakie są nasze prawa konsumenta? Ze względu na specyfikę handlu internetowego konsumenti dokonujący zakupów w internecie ma przysługujące mu z tego tytułu uprawnienia. Zalicza się do nich przede wszystkim prawo do rezygnacji z zakupionego towaru bez podawania przyczyn w ciągu dziesięciu dni od dostarczenia produktu bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji takiej decyzji.

Na co należy zwracać uwagę? Sklep internetowy który uważa się za wiarygodny powinien udostępniać komplet danych związanych z prowadzoną przez siebie działalnością min.adres siedziby sklepu, numer działalności gospodarczej,zasady zapłaty jakie obowiązują podczas dokonywania zakupu, koszty przesyłki i termin realizacji zamówienia oraz wskazaćmiejsce i sposób złożenia reklamacji .

Ponadto należy zwracać uwagę, dokonując zakupów w necie. Ostatnio popularne są różnego rodzaju certyfikaty,które mają gwarantować bezpieczne zakupy i ochronę ich danych osobowych. Jednym z nich jest Certyfikat SSL (zazwyczaj pojawiają się one w formie kłódek w oknach przeglądarek). Zzyfrują one transmitowane dane. Z takiego systemu szyfrowania korzysta wiele serwisów internetowych – są wśród nich zarówno większe, jak i mniejsze podmioty, min. Stereo.pl. Warto pamiętać o tym, że nawet małe sklepy są zobowiązane do ochrony danych osobowych swoich klientów.

Co to jest i do czego służy SSL? Kupując w internecie, należy zwrócić również uwagę na to, czy sklep korzysta z centrum autoryzacyjno-rozliczeniowego które to obsługuje płatności np. dotpay. Natomiast przy podawaniu numeru naszej karty kredytowej, trzeba mieć pewność, że strona łączy nas z takim serwissem za pośrednictwem bezpiecznego połączenia (adres powinien rozpoczynać się od protokołu https://) a nie żadnego innego który na pierwszy rzut oka mógłby się wydawać podobny.

Jak nie dać się nabrać? Coraz większa popularność zakupów w sieci przyciąga także nieuczciwych przedsiębiorców i handlowców. Warto więc poświęcić trochę czasu na upewnienie się, że twoje pieniądze, oraz dane osobowe powierzymy wiarygodnym kontrahentom. Należałoby również pamiętać, by sceptycznie podchodzić do bardzo atrakcyjnych i niespotykanych okazji oraz możliwości dokonania zakupów niemal za bardzo okazyjną cenę itp.

Comments are closed.