Wnętrzarstwo sięga po Szkło Artystyczne

Witraże są jednym z najbardziej leciwych elementów stosowanych do ozdabiania wnętrz, jednak przez kilka stuleci stosowano go wyłącznie w kościołach. Dopiero w czasach secesji witraże opuściły sakralne wnętrza. Od tego momentu sztuka witrażownicza bardzo się rozwinęła i zadomowiła się na stałe we współczesnych wnętrzach.

Zdecydowana większość wytwarzanych dziświtraży, jest przeznaczona na potrzeby świeckie i w niczym nie przypomina starych witraży świątynnych. Również witraże kościelne często zmieniają swoją stylistykę, coraz częściej wykorzystując wzory bardziej abstrakcyjne i geometryczne, zamiast typowych, tradycyjnych studium postaci. Takie nowoczesne zastosowanie mają witraże ostatnimi czasy coraz częściej.

Żeby zaadaptować witraże jako element architektury wnętrza, trzeba sobie zadać pytanie, w jakich okolicznościach będzie on najlepiej wypełniał swe zadanie i jakie aspekty będą o tym decydować. Oczywiście najbardziej znamienitym z nich, jest światło, które przenikając przez szkło maluje niepowtarzalny efekt iluminacji. Te atrybuty mogą spowodować, że witraże w decydujący sposób wpłyną na korzystną atmosferę pomieszczenia.

Formy w których można wykorzystać witraże są właściwie nieograniczone. Nawet w obszarach nieoświetlonych światłem dziennym można je świetnie zaprezentować stosując oświetlenie sztuczne. witraż może również być użyte jako samodzielne źródło światła, w postaci lampy witrażowej. Już w XIX wieku pojawiły się witrażowe abażury do lamp biurkowych czy wiszących, zwanych od nazwiska twórcy „lampami Tiffaniego”.

Dostępne współczesne technologie, dają witrażystom rozległą swobodę tworzenia i możliwość ciągłego eksperymentowania z nowymi materiałami, które mogą być użyteczne w witrażownictwie. Witraże tworzone współcześnie są wytwarzane często z użyciem technik stosunkowo nowoczesnych, takich jak fusing, farby i emalie wysokotemperaturowe, silikony itp. Witraże często łączy się z aluminiowo-szklanymi fasadami budynków, mogą być stosowane jako “świecące obrazy” wykorzystujące podświetlenie jarzeniowe lub LED.

Comments are closed.