Żaglowce historyczne i współczesne

Człowieka od zawsze fascynowało morze. Naturalnie na początku, jako człowiek pierwotny, pływał na pniach drzew, ale następnie, z czasem, nauczył się je odpowiednio obrabiać i tworzyć choćby tratwy. Z czasem pojawiły się wiosła, żagle i wielkie żaglowce i w końcu silnik parowy, który zakończył epokę żaglowców.

W starożytności w Egipcie powstawały płaskodenne gublije, na Dalekim Wschodzie dżonki, a w północnej Europie – długie łodzie wikingów, które umożliwiały podbój mórz i oceanów. Pojawiły się również okręty wiosłowo – żaglowe. W średniowieczu coraz większe znaczenie zaczęły odgrywać okręty żaglowe, jednak dopiero w XVI wieku galeony (duże okręty wielopokładowe) rozpoczęły erę wielkich żaglowców, którą zakończyło pojawienie się parowców. Aktualnie pozostały żaglowce szkolne i rekreacyjne.

Organizowane są na nich szkoły, ale również rejsy dzięki którym każdy może w atrakcyjny sposób spędzić czas praktycznie w dowolnym miejscu kuli ziemskiej. Dotyczy to między innymi takich żaglowców jak: czteromasztowy Kruzenshtern, Pogoria, czteromasztowy Siedov, Zawisza Czarny czy Fryderyk Chopin.

Duża część entuzjastów żaglowców rozbudowuje własną kolekcję modeli żaglowców kupując i składając modele żaglowców samodzielnie. Na rynku jest bardzo bogata oferta dla modelarstwa szkutniczego – duża ilość producentów, ale także różnorodność ze względu na technologię wykonania. Występują modele plastikowe, drewniane z elementami plastikowymi ale również całkowicie drewniane z żaglami z materiału.

Popularne staje się również wykonywanie dużych drewnianych modeli żaglowców na indywidualne zamówienie według bardziej szczegółowych planów modelarskich, umożliwiających odwzorowanie najmniejszych detali. Taka oferta dotyczy oczywiście głównie firm, ze względu na dłuższy czas realizacji i wyższy koszt. Jednak takie ręcznie wykonane modele żaglowców, postawione w biurze firmy na eksponowanym miejscu z pewnością wywołują zachwyt i zainteresowanie kontrahentów.

Comments are closed.