Jaki program do rezerwacji?

Nowoczesny program do obsługi recepcji pozwala na wielką oszczędność czasu oraz uniknięcie wielu błędów w czasie dokonywania rezerwacji, jak miało to miejsce w przypadku rezerwacji dokonywanych w tradycyjny sposób. Samoczynnie wysyłane do klienta emailowe potwierdzenia rezerwacji czy potwierdzenia przyjęcia zadatku ułatwiają pracę oraz budują większe zaufanie między klientem a obiektem hotelarskim, w którym klient dokonuje rezerwacji.

Systemy informatyczne wprowadzane we wszystkich możliwych branżach, zdecydowanie usprawniają pracę przedsiębiorstwa. Firma staje się bardziej nowoczesne oraz w większym stopniu wykorzystuje swoje zasoby. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku obiektów noclegowych. Niski koszt inwestycji w system rezerwacyjny typu on-line, przynosi same korzyści w hotelu, pensjonacie czy domu wczasowym.

Systemy rezerwacyjne w obiektach noclegowych, to zbawienie dla ich kierownictwa i pracowników bezpośrednio przyjmujących telefony z rezerwacjami. Rozpoczęcie używania systemu rezerwacyjnego to koniec z notowaniem rezerwacji na tysiącach małych karteczek za pomocą ołówka i gumki. Używając program recepcyjny,obiekt hotelarski uniknie overbookingu, a żadna wpłacona zaliczka nie umknie uwadze pracownika recepcji.

Jakie są plusy stosowania oprogramowania on-line na zasadzie dzierżawy oprogramowania ? Odpowiedź jest prosta. Zmniejszając znacząco wydatki,obiekt noclegowy uzyskuje dostęp do nowoczesnego oprogramowania hotelowego, które zwiększa jego konkurencyjność i pozwala skupić się na oferowaniu usługi noclegowej. Jednym z najważniejszych powodów wprowadzenia w obiekcie noclegowym systemu hotelowego jest oszczędność czasu oraz bardziej nowoczesne podejście do utrzymywania pozytywnych relacji z klientami.

Mimo iż mamy XXI wiek,a komputer z dostępem do internetu jest prawie w każdym domu i firmie, jednak nie wszystkie obiekty hotelarskie korzystają z komputerowych systemów do obsługi rezerwacji. Taką tendencję możemy zaobserwować wyjątkowo często w przypadku małych i średnich obiektów noclegowych. Jednym z powodów jest wysoka cena programów do obsługi recepcji. Małych i średnich obiektów hotelarskich nie stać na wydatek rzędu 5-8 tysięcy złotych.

Comments are closed.