Nocleg w górach dom’

W północnej jej części ciągnie się pasmo Karpat. Z łagodnego, niewysokiego ciągu gór wyróżnia się Babia Góra (1725 m.n.p.m), królowa Beskidu Wysokiego, rozległy masyw o spokojnych, harmonijnych kształtach. Ku południowi góry przechodzą w łagodne pogórze. Wzdłuż dolin ciągną się łańcuchami wsie orawskie wychodząc gdzie niegdzie w postaci samotniczych osiedli na wzgórzach. Część południową Górnej, polskiej Orawy zajmują tzw. Bory, tj. kompleks torfowisk zwanych tutaj “puściznami”.
Będąc na Orawie, nie można pominąć najstarszego zabytku, jakim jest drewniany kościół w Orawce wybudowany przez księdza Jana Szczechowicza, z niepowtarzalną polichromią wnętrza. Przyjmuje się, że rozpoczęcie prac nastąpiło w 1651 roku, w 1656 roku wzniesiono dzwonnicę. Konsekracja nastąpiła jednak dopiero w 1715 r. W 1728 r. od wschodu do prezbiterium dobudowana została kaplica p.w. Matki Boskiej Bolesnej. Ołtarz główny, z obrazem patrona kościoła i parafii św. Jana Chrzciciela na Puszczy, pochodzi z XVII w. Na uwagę zasługują również liczne na Orawie kamienne figury przydrożne.noclegi w górach

Do rozwoju tej zagubionej wśród gór krainy walnie przyczyniła się przebiegająca tędy droga handlowa. Nie był to trakt pierwszoplanowy, na tyle jednak ważny, że w leżącym przy nim Twardoszynie już w roku 1265 istniała węgierska stacja celna. Główną pozycję wśród przewożonych przez Orawę towarów stanowiła wielicka sól. Handel solą był obwarowany licznymi zastrzeżeniami, a ponieważ ich łamanie godziło bezpośrednio w interes królewskiej kiesy, jeden z władców — Kazimierz Wielki — w roku 1368 ustanowił w Jabłonce komorę celną. W XV wieku na orawskim trakcie pojawiły się i inne produkty. Ważną rolę wśród nich odgrywała miedź. Handel tym poszukiwanym metalem został zmonopolizowany przez węgierską rodzinę Thurzonów, która w tym czasie nabyła bogate kopalnie w okolicy Bańskiej Bystrzycy. Miedź sprzedawana była przez nich w Krakowie, gdzie powstał duży jej skład, a w pobliskiej Mogile nawet huta.
Druga połowa XV wieku była na Węgrzech okresem walk o koronę św. Stefana. Na tronie zasiadał wprawdzie Maciej Korwin, ale spiskująca szlachta chciała osadzić na nim kilkunastoletniego wówczas Kazimierza Jagiellończyka. W tym czasie z ramienia króla węgierskiego panem Zamku Orawskiego był polski magnat Piotr Komorowski. Jagiellończyk zebrawszy rycerstwo ruszył na południe, a Komorowski umożliwił mu przemarsz przez swoje terytoria. Wyprawa zakończyła się jednak niepowodzeniem. Najbardziej ucierpiał na tym Komorowki, którego Maciej Korwin za niesubordynację usunął z Liptowa zmuszając jednocześnie do sprzedaży za niewielką kwotę Zamku Orawskiego. Notabene od polskiego króla Piotr Kumorowski otrzymał jako rekompensatę Państwo Żywieckie.noclegi w górach

Oferujemy Państwu atrakcyjnie położona w centrum Orawy w Jabłonce kwaterę agroturystyczną. Proponujemy drewniany dom z ogrodem i parkingiem znajdujący się na górce. Z domku rozciąga się widok na Jabłonkę, Tatry słowackie i polskie oraz Babią Górę.
Zapraszamy na wypoczynek do Jabłonki ze względu na czyste powietrze, lasy, ładne widoki oraz bardzo dobre położenie komunikacyjne.
Pokoje :
– trzy pokoje w poddaszu,
– łazienka na parterze oraz ubikacja w poddaszu,
– w domku jest 6 łóżek, 4-ry materace sprężynowe jako dostawki na podłogę oraz narożny wypoczynek w salonie z funkcją spania dla dwóch osób.
– SAUNA .
Wyżywienie:
– do dyspozycji jest kuchnia połączona z salonem, w której znajdują się: kuchenka gazowa, piekarnik elektryczny,duża lodówka, mikser, expres do kawy, zmywarka, pralka, naczynia i sztućce, tv-sat, odtwarzacz DVD, internet bezprzewodowy,
– natomiast w odległoci 1,6km są kawiarnie i restauracje, centra handlowe itp.,

Nazwa Orawa, dotycząca pierwotnie rzeki, od której wzięła nazwę i kraina nad nią leżąca, wywodzi się od czasów przedhistorycznych. Jej etymologia nie jest wyjaśniona ostatecznie. Jedna z wersji przyjmuje, że nazwa ta odpowiada pojęciu „szumiącej rzeki”, czego uzasadnienia należy szukać w słowotwórstwie dialektów starosłowiańskich.
Najstarsze ślady pobytu ludzi na terenie Orawy Polskiej pochodzą ze starszej epoki kamiennej — paleolitu. Mieszkańcy Orawy sprzed 11 tysięcy lat przebywali tutaj tylko sezonowo prowadząc gospodarkę myśliwsko-zbieracką. Stworzyli oni dość rozległe obozowisko, na którego pozostałości natrafili archeolodzy w pobliżu Lipnicy Wielkiej.
Dolina Czarnej Orawy była terenem interesującym również i koczownicze ludy u schyłku neolitu, czego śladem są znaleziska z okolic Jabłonki, Orawki, Podwilka, Zubrzycy i Podsarnia.Szczególnie obfite znaleziska z terenu Orawy Słowackiej w postaci grodów obronnych i cmentarzysk pochodzą z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza. Zasiedlenie doliny Orawy w tym okresie było wynikiem eksplozji demograficznej jaka miała wtedy miejsce w Europie. Stałe osadnictwo Orawy istniało najdalej do IV wieku naszej ery, po czym — w okresie wędrówek ludów i we wczesnym średniowieczu — zanikają wszelkie ślady pobytu człowieka na tym terenie.
Człowiek ponownie zjawił się nad „szumiącą rzeką” dopiero w późnym średniowieczu.noclegi w górach

Z domku rozciąga się widok na Jabłonkę, Tatry słowackie i polskie oraz Babią Górę.Zapraszamy na wypoczynek do Jabłonki ze względu na czyste powietrze, lasy, ładne widoki oraz bardzo dobre położenie komunikacyjne.noclegi w górach

Comments are closed.