Czy okna drewniane to przeszłość?

Od kilku ładnych lat na polskim rynku dominują okna plastikowe. Nie oznacza to jednak, że okna drewniane zostały całkowicie wyparte, bowiem istnieje wciąż wielu zwolenników okien zrobionych z drewna. Jakie są wady i zalety obydwu koncepcji?

Główną cechą, którą okna PCV zaskarbiły sobie gusta rzeszy klientów jest ich cena. Okna PCV są tańsze od okien drewnianych. Jakością wykonania nie odbiegają od okien drewnianych. Różnica w cenie jest powstaje na skutek zastosowania, różnych materiałów i procesu produkcyjnego.

Kolejnym podstawowym elementem dzięki, któremu okna plastikowe zyskały taką popularność jest fakt iż w przeciwieństwie do okien drewnianych, nie wymagają konserwacji przez 40 lat. Są odporne na wodę i substancje chemiczne. Okna wykonane z drewna trzeba pielęgnować, ale za to dobrze pielęgnowane wytrzymują nawet 90 lat. Konserwacja okien plastikowych ogranicza się zatem do ich mycia.

Przewagą okien dachowych wyprodukowanych z drewna jest to że o wiele lepiej usztywniają więźbę dachową. Wynika to z twardości zastosowanych surowców, wykorzystywanych podczas procesu produkcji. Należy również pamiętać, że okna dachowe wykonane z plastiku mogą mieć wyłącznie prostokątne kształty.

Przy zakupie okien nie należy kierować się wyłącznie kosztami jakie ponosimy podczas zakupu. Pamiętajmy, że okna kupujemy na długie lata i wydanie początkowo troszkę większej kwoty na zakup dobrych sprawdzonych okien może w przyszłości zaoszczędzić nam wiele niepotrzebnych stresów i pieniędzy.

Ponieważ urok to kwestia gustu nie można jednoznacznie stwierdzić, które okna są ładniejsze. Jednak według osób które decydują się na zakup okien drewnianych często punktem decydującym o ich nabyciu są właśnie walory estetyczne. Jednak nie piękno jest najważniejsze. Należy pamiętać o tym aby okna były wytrzymałe i służyły przez długi czas.

Cechą wspólną obydwu opcji jest to, iż zapewniają bardzo podobny poziom szczelności i suchości. Zarówno okna drewniane jak i plastikowe produkty zapewniają również odpowiedni poziom wygłuszenia, dzięki czemu nawet znaczące hałasy będą skutecznie tłumione i nie straszne naszym uszom.

Comments are closed.