W jaki sposób poprawić miejsce do pracy przy komputerze?

Krzesło, czyli jaki fotel obrotowy wyselekcjonować?

Przerwy

Monitor, klawiatura, myszka

Oświetlenie oraz temperatura

Biurko

Koniec

Analogicznie do krzesła, warto wyselekcjonować taki model monitora, które będą posiadał możliwość regulacji wysokości oraz dodatkowo kąta nachylenia. Warto przeznaczyć trochę czasu na dostosowanie ustawień wyświetlania do naszych preferencji (m.in. kontrast, jasność). Modele posiadające czujnik natężenia światła, dostosują się automatycznie w zależności od aktualnego oświetlenia pomieszczenia, jednakże nie ufałbym do końca tego rodzaju rozwiązaniom.
Jeżeli chodzi o klawiaturę czy myszkę, to wydaje mi się, że właściwie każdy ma odmienne chęci, których raczej za każdym razem stara się trzymać, jednak warto przetestować wiele modeli na przykład. w sklepie lub u znajomych i zastanowić się, czy nie zwiększymy komfortu pracy, używając produkty o innych właściwościach – aktualnie wybór jest realnie ogromy, zatem jest w czym wybierać.

Dostępne na rynku biurka oferują wiele interesujących pomysłów, które mogą w znaczący metodę przyczynić się do osiągnięcia odpowiednich warunków pracy. Do wyboru posiadamy biurka tradycyjne albo przeznaczone do pracy przy komputerze. Idealnym rozstrzygnięciem jest wyposażyć nasze stanowisko pracy w ergonomiczny stół, który będzie miał osobną przestrzeń na monitor , a dodatkowo klawiaturę. Zarówno blat stołu jak również podstawa pod monitor uszą posiadać regulację wysokości, ażeby dopasować mebel do naszych potrzeb. Nie należy zapominać również o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni dla nóg. Oczywiście nie zabraknie nam miejsca, jeżeli już zapewnimy sobie 1 m szerokości jak i głębokości.

Pracując wiele godzin przy biurku, miałem styczność z przeróżnym rozwiązaniami, które mniej lub bardziej przyczyniały się do satysfakcji pracy. Przypuszczam, iż w dzisiejszych czasach, typowy , grafik lub administrator spędza przy biurku więcej jak 11 godzin i niewygodny fotel biurowy lub też źle dobrane biurko szybko mogą odbić się na zdrowiu i dać o sobie znać.

Jeden z bardziej kluczowych elementów wpływających na wygodę pracy i ewentualne kwestie zdrowotne. Zdecydowanie najlepszym rozstrzygnięciem jest wybór takiego produktu, w którym wszelkie elementy mogą być regulowane – nie tylko wysokość czy nachylenie oparcia, ale również wysokość nachylenia siedziska czy podłokietników. Z doświadczenia wiem, że warto wybrać taki produkt, który będzie posiadał możliwość regulacji wysokości nachylenia siedziska z możliwością blokady na dowolnym położeniu. W tym miejscu w tej samej chwili ostrzegam, że wiele foteli blokuje się jedynie w jednej pozycji, co jest jeszcze dopuszczalne i da się tak pracować, niemniej jednak czasem ta blokada nie jest do końca dopracowana i fotel przechyla się przy obciążeniu na jedną stronę, ponieważ bolec blokujący nie przecina całej podstawy, nie wytrzymuje tym samym obciążania, uginając się – praktycznie nie da się na takim modelu siedzieć.
Warto wybrać także takie krzesło, w którym oparcie będzie wyprofilowane w taki metodę, ażeby zagwarantować wsparcie dla kręgosłupa w okolicy lędźwiowej. Jeśli z kolei nie chcemy wylądować na kuli ziemskiej z powodu przewracającego się fotela, wybierzmy krzesło oparte o podstawę 5-ramienną, gdyż jest ono bardziej stateczne.

O ile uważasz, że pracodawca nie zapewnia Ci odpowiednich warunków pracy przy komputerze, przeanalizuj wnikliwie ten problem pod względem przepisów BHP i na ich bazie poproś o zmiany, ponieważ złe okoliczności pracy mogą bardzo negatywnie wpłynąć na stan Twojego zdrowia w późniejszym czasie.

Około co 55 minut powinieneś zrobić co najmniej 5-minutową przerwę, wstań od biurka, rozprostuj się i przespacerujsię.

Podstawka pod stopy

Dosyć rzadko spotykany gadżet, jednak przymierzam się powoli do jego zakupu. Jak zapewniają producenci podstawka gwarantuje komfort nie tylko dla samych stóp, ale również dla kręgosłupa. W zależności od modelu, możemy spotkać wersje antypoślizgowe, z regulacją wysokości nachylenie , a oprócz tego wysokości samego podnóżka. Jedyną podstawkę możemy kupić już za około 75 złotych – 110 zł.

Zapewnij właściwe oświetlenie stanowiska pracy, aby chronić swoje oczy. Niech w pomieszczeniu będzie jedno, główne, rozproszone źródło światła , a dodatkowo dodatkowe, miejscowe, dostosowane osobiście do Twoich potrzeb. Unikaj odblasków na ekranie z okna, zapewnij sobie także odpowiednie tło, by nie było zbyt kontrastowe z monitorem.
Jeśli chodzi o temperaturę, to zależy ona od pory roku. W lecie, gdy na zewnątrz jest ciepło, musisz starać się utrzymać temperaturę w granicach 20-24 st. C, jednak w ziemie, 18-22 st. C, przy założeniu, że ubieramy się wówczas cieplej.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.