produkty

Blackberry alcoholized sok zawierających w sumie wyciągowych nie do słodzenia więcej niż 200 g 66% m-syrop cukrowy, wanilia aromatyzowana. Dodaj kwasu cytrynowego do pH do 0,4 g/100 ml. Wynikające wlewu ciemnoczerwony, słodko-kwaśny, z aromatem jeżyn, twierdza nie więcej niż 20%.
Nalewka z żeń-szenia
0,5 litra wódki, kawałek z żeń-szenia, 1 łyżeczka miodu na kawałek korzenia żeń-szenia nalegać wódki 2-3 dni. Możesz dodać miód. W nalewka może być uzupełniany wódki 2-3.

Nalewka z kwiatów Elaeagnus
1 litr wódki, 100 g kwiatów Elaeagnus, 1 łyżka stołowa Nie zgadzaj się na kwiaty miodu (pshata) Elaeagnus wódki co najmniej 3 tygodnie. Przed użyciem, wymieszać z miodem.

Nalewka na mięty, kopru i orzechy
2 litry wódki, 40 g mięty, anyżu 40 g, 40 g orzechów w wódce umieścić mięty, anyżu, orzechów, położony na 12 dni w ciepłe miejsce. Po tym, odcedzić, mogą być spożywane. Potem, w środku można ponownie wlać połowę wódki i pozostawić na 1 miesiąc w cieple.

Nalewki Walnut
0,5 litra wódki, 400 g młodych orzechów włoskich, 1 łyżka stołowa Młode orzechy miód i posiekane im domagać się na najwyższym wódki gatunkowej. Przed użyciem, wymieszać z miodem.

Korchemnaya infuzji

Na butelkę wódki, 2 łyżki miodu, 5 ostrzy Zubrovka, 5 tymianek ostrza, 1 / 2 łyżeczki z kory dębu, kolendra, miód tymiankowy wlać wódkę i dobrze wymieszać. Przelej do dzbanka i dodać zioła. Butelkę uszczelnione i przechowywane również w chłodnym miejscu na 2-3 miesiące. Po tym, przecedzić przez gazę do innego butelki, zamknąć pokrywę, miejsce w lodówce.

Mandarin likier
0,75 litra wódki, b ul. suszone skórki mandarynki łyżki Ma piękny, słoneczny kolor i smak. Tangerine skórki zmiażdżyć, dodać wysokiej jakości wódki i zaparzać przez tydzień. Przechowywać w lodówce przed podaniem.

9. Moskwa infuzji

Na 0,5 litra wódki: 20 g nasion w równych częściach wagowych szałwia, mięta, imbir i Kalgan Infuse 1 miesiąc, potem przecedzić i wlać do butelek.

Likier cytrynowy

Na butelkę wódki: 2 średnie cytryny tradycyjne nalewki cytrynowej skórki. Umyć cytryny i wytrzeć do sucha ręcznikiem. Ostrym nożem odciąć wszystkie żółte skóry, starając się zrobić to tak cienka jak to tylko możliwe, od najmniejszego obecności białej skóry, daje wódki nieprzyjemny gorzki smak. Napełnij kilka dni w ciepłym miejscu, a następnie przefiltrować. W ciemności danie nie trzeba przedstawiać.

Comments are closed.