Dolny Śląsk krainą zabytków i bazarów!

Kramy staroci i bazary antyków organizowane na Dolnym Śląsku należą do najbardziej popularnych w Europie. Na uwagę zasługują przede wszystkim bazary antykwaryczne organizowane we Wrocławiu. Od kilku lat funkcjonuje w tym mieście giełda staroci pod Iglicą przy Hali Stulecia, która została reaktywowana po kilkuletniej nieobecności.

Wśród bazarowych zdobyczy można znaleźć zarówno przedmioty mniej wartościowe – które jednak bardzo często znajdują swoje nowe życie w dekorowaniu wnętrz. Najprzyjemniejsze są oczywiście zakupy rarytasów, zwane często białymi krukami. Wartości tych drugich mogą być różne, dlatego osoby nie mające doświadczenia antykwarycznego powinny profitować z usługi jaką jest wycena. W dzisiejszych czasach prowadzona jest ona on-line i po przesłaniu zdjęć otrzymuje się na e-mail konkretną wycenę.

Olbrzymi wybór rzadkich eksponatów z minionych lat dostępny jest na imprezach organizowanych corocznie na przykład w Jeleniej Górze. Giełdy organizowane tam są zazwyczaj z okazji święta miasta – będąc dodatkową atrakcją turystyczną. Niejednokrotnie są wydarzeniem, na które mieszkańcy czekają cały rok. Idealnym przykładem jest tutaj Święto Wina i Winobrania w Zielonej Górze – dawniej Grunberg. Zapytacie czemu akurat tam?

Owe obszary pomimo zniszczeń wojennych zachowały dla potomnych wiele pamiątek, które szperacze wyszukują i próbują sprzedać na tych właśnie imprezach handlowo-towarzyskich. Ciekawy jest również charakter na takich giełdach którą cechuje miła atmosfera specyfika miejsca. Często urzekającymi przedmiotami są wyroby z porcelanypochodzace z terenów dawnego – niemieckiego śląska.

Dawni Dolnoślązacy chętnie oddawali się również swawolom i zabiegom w górskich i podgórskich kurortach Szczawnie Zdroju dlatego na tych terenach pozostało tak wiele różnorodnych zbiorów i zabytków, które do dziś są nie lada gratką dla kolekcjonerów. Co istotne “Schlesien” i piękno tych terenów jest bardzo często podkreślane również za granicą głównie w Niemczech i Czechach. Bardzo często wśród kolekcjonerów słyszy się głosy, że jeżeli kupować starocie to przede wszystkim na Dolnym Śląsku. Dlaczego?Postaram się to wyjaśnić na podstawie miasta Wrocław dawnego niemieckiego Breslau, ponieważ przed wiekami był bardzo znaną i bogatą miejscowością. W mieście tym kwitł handel i rzemiosłoartystyczne, a w modzie było życie kulturalne.

W każdy ostatni weekend miesiąca giełdę tą odwiedzają tysiące mieszkańców Dolnego Śląska i turystów, których oprócz piękna sprzedawanych eksponatów zachwyca również wyjątkowo piękny plener ? pergola. Na giełdzie można znaleźć prawie wszystko ? od porcelanowych filiżanek dokawy , posrebrzanych sztućców czy mosiężnych klamek aż po obrazy akwarele, stare bieliźniarki czy zabytkowe dywany
.

Comments are closed.