Lampy ogrodowe – zastosowanie w ogrodzie, parkach, ulicach, skwerach

Część komunikacyjna od wejścia na posesję aż do drzwi domu jest także niezwykle ważna. Ścieżkę biegnącą do domu dobrze jest oświetlić od dołu. Przynajmniej stosując dolne światło uzyskamy lepszy efekt i funkcjonalność. Do montażu świetnie nadają się lampy ogrodowe na słupkach. Nie jest polecane stosowane jednej wysokości lamp. Bliżej ogrodzenia lampy powinny być nieco wyższe, w okolicy domu natomiast można zastosować lampy ogrodowe niższe, gdyż okolice domu nie są już tak zaciemnione niż te przy drodze. Dobrze sprawdzają się w przypadku trasy komunikacyjnej lampy nawierzchniowe, wbudowane w ścieżkę lub w trawnik zaraz przy ścieżce. Moc żarówek w tej sytuacji nie powinna być jednak duża, także dobrze jest użyć mlecznego szkła. Te zabiegi pomogą ograniczyć rażenie.

Warto zainwestować i zainstalować większą ilość punktów świetlnych, by móc swobodnie i w dowolny sposób sterować ilością światła, gdy zapadnie zmrok. W strefie wejściowej do ogrodu lampy ogrodowe powinny być tak zainstalowane, aby światło padało na dzwonek, klamkę i zamek. W tym przypadku można użyć kinkietów zwisających i umieścić je na ogrodzeniu, ewentualnie mogą to być także niskie słupki. Lampy ogrodowe słupki montujemy także na ogrodzeniu. Gdy zdecydujemy się na umieszczenie reflektorów, trzeba je umieścić tak, aby pozwalały nam one swobodnie otworzyć zamek w furtce i przynajmniej po części oświetlały osobę, która ma zamiar przekroczyć próg posesji.

Ogród to praktycznie część spójna domu jednorodzinnego. W związku z tym jego zagospodarowanie nie powinno odbiegać zbytnio od domowych pomieszczeń.
Często zagospodarowując ogród zupełnie nie zastanawiamy się nad tym, aby go oświetlić,
a lampy ogrodowe dają niepowtarzalną atmosferę w porze wieczornej. Niezwykle istotne jest ich prawidłowe rozmieszczenie.

Następną strefą, którą koniecznie trzeba oświetlić jest strefa wejściowa domu. Tutaj jest wiele możliwości. Wszystkie jednak zależą od architektury domu. Drzwi oświetlamy wtedy, gdy przed domem znajduje się podest lub niewysokie stopnie. Można wtedy zastosować kinkiet, aby światło padało również na stopnie. Gdy schody są wysokie, umieszczenie kinkietu nie będzie wystarczające. Powinniśmy wtedy zastosować oddzielne lampy ogrodowe, które oświetlą schody, mogą to być także lampy ogrodowe wbudowane w stopnie. Oświetlenie samej elewacji domu zależy już od upodobań. Jedni wolą być bardziej dyskretni, inni lubią się wyróżniać. Do elewacji można zastosować lampy punktowe, zamontowane na krawędziach pokrycia dachowego. Odradza się tutaj reflektory, które nieodpowiednio nakierowane mogą nie sprzyjać mieszkańcom, a nawet sąsiadom.

Oświetlenie pozostałej strefy ogrodowej to indywidualna inwencja twórcza. Ważne jest to, co znajduje się w ogrodzie i co warto podkreślić w porze zmierzchu. Na pewno lampy ogrodowe powinny się znaleźć w okolicy altany lub zadaszenia ogrodowego. Gdy w ogrodzie znajduje się oczko, jego oświetlenie doda ogrodowi uroku, a zastosowane odpowiednie lampy ogrodowe dodatkowo odstraszą owady. Także wszelkie figury, fontanny czy skalniaki i kaskady powinny być wyeksponowane.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.