Galerie Polskich Malarzy

Obraz “Polska” przedstawia monstrualnego centaura, który desperacko wynurza się z szarej, zamglonej przestrzeni, by zerwać zawieszony w powietrzu owoc. Rumiane jabłko stanowi obietnicę dobrobytu, lecz jego skosztowanie niesie też za sobą negatywne konsekwencje uzyskania wolności i zdobycia wiedzy. Czy centaur sprosta wyzwaniom, jakie staną przed nim, gdy zerwie upragniony owoc? Tego nie wiemy, możemy jedynie obserwować, jak niestrudzenie walczy o wykorzystanie danej mu szansy.

Obrazy Jarosława Kukowskiego są intrygujące i niejednoznaczne. Przesycone symbolami dzieła o tematyce społecznej stanowią dla wielu osób nieodgadnioną zagadkę. Stąd też pewnie tak różnorodne interpretacje spowitych senną aurą obrazów.

Wiele emocji wzbudzają również odwołania do symboliki narodowej, np. zarys godła w słynnych „Modliszkach”. Obraz ten bywa niekiedy niesłusznie interpretowany jako dzieło antypolskie, za pośrednictwem którego artysta zadrwił z Polaków, przedstawiając ich jako epatujące brzydotą stwory. Brak piękna nie zawsze musi iść jednak w parze ze zgnilizną moralną

Znany jest z nietypowego procesu dokumentacji działań malarskich -zapisywania ich w formie animacji. W swojej twórczości Kukowski porusza tematy moralne oraz społeczne dotyczące śmierci i przemijania. Jego prace stanowią zarazem głębokie studium natury ludzkiej, a ich rolą jest maksymalne poruszenie widza.

Kukowskiego można z całą pewnością nazwać artystą odważnym, jednak w tym wypadku śmiałość bynajmniej nie idzie w parze z tanim efekciarstwem. Obrazy takie, jak „Polska”, czy „Modliszki” stanowią alegorie ojczyzny oraz społeczeństwa polskiego – nie są one atakami wymierzonymi w polskość, lecz krytyką niektórych zachowań i wad narodowych. Drugie z wymienionych powyżej dzieł przedstawia pofałdowane istoty o ludzkich twarzach i nieco owadzich, modliszkowatych tułowiach, które siedzą przy niewielkim, prostokątnym stole.

Comments are closed.