Test na inteligencję

W czasopismach naukowych niemal od zawsze pojawiają się publikacje chwalące testy na IQ. Warto więc dowiedzieć się do czego najczęściej są one stosowane.

Psychologiem który wynalazł test na inteligencję był Amerykanin Aston Campbell. W tysiąc dziewięćset trzydziestym roku przygotował on zestaw pytań skalibrowanych do mierzenia zdolności intelektualnych dzieci i młodzieży. Jego zestaw zadań błyskawicznie zyskał uznanie badaczy ludzkiego umysłu i testy na inteligencję zaczęto stosować w wielu państwach.

test na inteligencjeLudzie związani z nauką twierdzą, że testy inteligencji przestrzennej nie powinny być używane do badania posttrangresyjnych zaburzeń osobowości. W ostatniej dekadzie XIX wieku sławny niemiecki psycholog Robert Zimmer na podstawie wyników swoich długoletnich badań dowiódł, że każda z osób, które zostają poddane testom na inteligencję, bardzo przejmuje się ich wynikim. Każda osoba związana ze światem psychologii może zgodzić się, że testy pamięciowe spełniają wszystkie kryteria, aby mogły być używane do testowania normatywnego wskaźnika przystosowania społecznego. Nietrudno się z tym nie zgodzić – absolutnie wszystkie testy IQ stosowane do tej pory przez psychologów były niemiarodajne.

Comments are closed.