Jak obniżyć cholesterol?

Cholesterol to lipid z grupy steroidów niezbędny dla właściwego działania naszego organizmu. Pomimo, że wielu z nas chce za wszelką cenę obniżać jego obecność w naszym organizmie jest on wymagany. Bierze on udział w wielu procesach odbywających się w naszym organizmie. Między innymi jest on wymagany do syntezy witaminy D3, bierze udział w powstawaniu hormonów o budowie sterydowej. Cholesterol krążąc po układzie krwionośnym uzupełnia też pęknięte naczynia krwionośne odkładając się w postaci tzw. blaszek miażdżycowych. I tutaj właśnie pojawia się jeden z problemów, jeśli tych blaszek jest zbyt wiele, jesteśmy na najlepszej drodze do ciężkiej choroby, mianowicie miażdżycy. Cholesterol jest transportowany w układzie krwionośnym poprzez specjalne lipoproteiny, czyli białka które przenoszą drobinki tłuszczu. Białka te w zależności od gęstości nazywane są LDL czyli popularnie zwane “złym cholesterolem” lub HDL nazywane “dobrym cholesterolem”. Funkcją HDL jest zbieranie nadmiaru cholesterolu odłożonego w żyłach i transportowanie go do wątroby skąd jest wydalany z organizmu. Natomiast LDL działa na odwrót, przenosi on cholesterol z wątroby do naszego organizmu. Gdzie gdy jest go za dużo odkłada się w aortach zwężając ich prześwit. Wynika z tego, że należy zadbać o jak najwyższy poziom cholesterolu HDL we krwi i jak najniższy poziom LDL. Ogólnie w krwi nie powinno być więcej niż 200mg/dl całkowitego cholesterolu czyli HDL i LDL.

Jak obniżyć cholesterol, to jedno z częściej wpisywanych fraz do wyszukiwarek internetowych. Obniżenie poziomu cholesterolu wymaga zmiany stylu życia, gdyż w większości sytuacji to właśnie styl naszego życia jest odpowiedzialny za podwyższony poziom tego tłuszczu. Przede wszystkim należy zmienić swoje nawyki żywieniowe. Podmienić tłuszcze zwierzęce na tłuszcze pochodzenia roślinnego. Powinno się jeść wiele ryb, gdyż zawierają one kwasy Omega-3 obniżające poziom cholesterolu. Udowodniono również, że dostarczanie witaminy C podnosi stężenie dobrego cholesterolu. Zatem wskazane są wszystkie owoce i warzywa.
Kolejny czynnikiem zwiększającym poziom cholesterolu jest stres. Nie jest łatwo go wyeliminować z współczesnego życia, więc może łatwiej będzie znaleźć czas na chwilę relaksu. No i oczywiście pozostaje jeszcze aktywność fizyczna. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia na siłowni. Wystarczy, że codziennie udasz się na co najmniej półgodzinny spacer w dość szybkim tempie. Warto też wspomóc się suplementami diety, takimi jak np. Cholestone firmy Calivita. Ułatwia to stosowanie odpowiedniej diety, kiedy nie mamy czasu na właściwe sporządzanie posiłków.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.