o doborze i użytkowaniu opon

Wymiana opon jest niezbędna wraz ze zmianą pór roku. Ile opon wymieniać – dwie czy cztery? Na pewno lepszym rozwiązaniem jest wymiana całego zestawu opon, czyli wszystkich czterech. Czasami stosuje się wymianę jedynie dwóch z nich. Jest to zgodne z prawem polskim, jednak obniża sprawność naszego auta. Warto również pamiętać, że wszystkie cztery opony tej samej firmy zwiększają przyczepność naszego samochodu do nawierzchni, przez co podnoszą bezpieczeństwo podczas gwałtownego hamowania w nagłych sytuacjach, dość często przytrafiających się na drogach.

Na początku – czym jest profil opony? Profilem opony nazywamy powiązanie ze sobą wysokości i szerokości opony – jest to stosunek wysokości przekroju opony (czyli jej boku), do szerokości tego przekroju. Kolejnym pytaniem, które się nasuwa, jest to, czym są opony niskoprofilowe? Są to takie opony, w których wysokość boku jest stosunkowo mała względem jej szerokości. Opony niskoprofilowe są najczęściej stosowane w sportowych typach samochodów.

opon z zimowych na letnie jest jeżeli zależy nam na zachowaniu opon zimowych w dobrej kondycji, by służyły nam w kolejnym sezonie. Jazda w oponach zimowych po nawierzchniach nie zamarzniętych, znacznie zwiększa zużycie bieżnika. Podstawowym pytaniem jest – kiedy należy taką wymianę przeprowadzić? Reguła jest prosta – opony z zimowych na letnie wymienia się, gdy średnia temperatura otoczenia jest wyższa niż zero i nie zapowiada się nawrotu temperatur ujemnych.

Opony jednej firmy są w stanie pracować na nawierzchni praktycznie identycznie. Opony dwóch różnych firm będą się zachowywały inaczej, co nie jest korzystne. Ważnym aspektem przy wymianie opon jest również jakość, która często jest skorelowana z ich ceną. Opony droższe są w większości przypadków o wiele lepszej jakości niż te tańsze, dlatego, by czuć się bardziej bezpiecznym podczas jazdy swoim samochodem,

Pamiętajmy też, że im starsza opona, tym szybciej będzie ona gubiła powietrze. Jeśli nie jesteśmy pewni co do zalecanego ciśnienia, możemy skontaktować się z producentem lub ASO, gdzie dowiemy się na ten temat więcej i poznamy zasady prawidłowej eksploatacji ogumienia.

Comments are closed.