Zamki polskie

Zamki polskie to pierwsza strona w Internecie, na której znajdziesz współrzędne GPS warownii w Polsce. Ich rolą jest precyzyjne wskazanie, gdzie zlokalizowane są zamki w Polsce, pałace renesansowe czy dwory obronne, gdyż niektóre polskie zabytki są naprawdę dobrze ukryte. Znajdziesz tu także zamkowe tapety na komórkę.

Zamki polskie – tak autorzy wielu stron www nazywają zabytkowe obiekty na terenie naszego kraju. Jest to jednak błąd, gdyż większość budowli została zbudowana przez inne narody. Naprawdę są to bowiem polskie zamki, warownie krzyżackie, ale także twierdze śląskie lub czeskie.
Często zabytki polskie są także błędnie opisywane. Mylone są nazwy: zamki, pałace, dwory obronne i niejednokrotnie są one stosowane zamiennie. Z tego powodu autor tej strony w swoich opisach stosuje się do prostych zasad:
Zamki – to budowle obronne z dziedzińcem zamkniętym z czterech stron (stąd nazwa zamek). Zamki polskie budowano od XIII do końca XV stulecia.
Pałace – to rezydencje mieszkalne, których głównym przeznaczeniem są cele reprezentacyjne. Nie miały one roli obronnej, jednak zdarzały się takie obiekty (mamy wówczas do czynienia z tworem o nazwie palazzo in forteca). Pałace były wznoszone od XVI stulecia.
Dwory obronne – to budowle mieszkalne o przeznaczeniu obronnym. Charakterystycznymi cechami dworów obronnych są: grube mury z przyporami (przypory nie występują jednak w każdym dworze obronnym), brak dziedzińca, minimum 2 kondygnacje oraz wieże (również nie występują we wszystkich dworach).

Z założenia serwis ma być kopalnią informacji dla turystów i Zamkołazów. Dowiedzą się oni w jakim stanie przetrwały do dziś interesujące ich warownie polskie, krzyżackie i śląskie, a także pałace lub dwory obronne, oglądną zdjęcia warownii, przeczytają krótką historię, otrzymają informacje o opłatach za wejście oraz za parking i co najważniejsze dowiedzą się precyzyjnie, jak trafić na zamki, pałace lub dwory obronne. Niejednokrotnie zdarzyło się bowiem autorowi uświadomić mieszkańców, iż na terenie ich miejscowości znajdował się lub nadal jest zamek, pałac lub dwór obronny. Teraz znajdziesz tu również spis przedstawiający turnieje rycerskie, które odbędą się w bieżącym roku na terenie Polski.

Wszystkie średniowieczne warownie, zamki polskie, pałace renesansowe i gotyckie oraz dwory obronne przedstawione na stronie powstały do 1800 r. i zostały osobiście zwiedzone przez autora, dlatego informacje są sprawdzone i rzetelne. Autor dołożył ponadto wszelkich starań, aby opis dojazdu do zabytków był dokładny i zrozumiały dla wszystkich. W podróżach po Polsce autor korzysta z map w skali 1:300.000, 1:200.000 oraz auta.

Jeden obraz powie więcej niż 1000 słów, dlatego liczne zdjęcia zamków umieszczone na stronie pozwolą na szybką ocenę stanu, w jakim zachowały się zamki polskie, zamki krzyżackie, śląskie lub czeskie (czyli zamki w Polsce). Mam nadzieję, że fotografie warowni sprawią, iż zamki w Polsce, pałace lub dwory obronne staną się pasją kolejnych ludzi. Lista zdjęć znajduje się w dziale zdjęcia zamków.

Comments are closed.