Datowanie dzieł sztuki w katalogach

Bardzo często miłośnicy sztuki spotykają się z koniecznością oszacowania wieku swoich zbiorów – niezależnie od tego, czy są to monety, zestawy śniadaniowe czy stare meble. Jak jednak prawidłowo wydatować i wycenić zabytek ? Specjalistyczna literatura kolekcjonerska jest wykorzystywana również na jarmarkach staroci. Za jej pośrednictwem w bardzo prosty sposób można podejrzeć handlarza starociami czy na pewno nie myli się albo “ubić”|”zrobić” na swej wiedzy naprawdę intratny interes! Książki te pomogą nam również odróżniać kopie.Od niedawna dostępna jest w Internecie także pomocna, całościowa wycena antyków on-line. Zleceniodawca wybiera opcję świadczonej usługi, dzięki której w parę dni uzyskuje wiedzę na temat obiektów i ich przybliżoną wartość.

Prawidłowa wycena monety możliwa jest na podstawie wartości katalogowej z branżowych publikacji . Polecane są tutaj niemieckie katalogi monet obejmujące opisy, ilustracje i ceny monet w różnych stanach zachowania.

Zbieraczom porcelany polecamy piękną pozycję “Encyklopedia Śląskiej Porcelany Tom I” autorstwa I.R. Gatys – która oprócz pomocnych spisów znaków wraz z datowaniem ukaże tajemnicze historie śląskich fabryk. Całość liczy ponad 320 stron, oprawa twarda i zawiera bogactwo kolorowych ilustracji Warto wspomnieć iż patronat honorowy nad ta publikacja sprawują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego .

Dzięki temu poznają owi posiadacze ich realną wartość i oceniają oraz dowiedzą się czy wycena ma tendencję rosnącą czy spadkową. A jest to przecież aspekt niezwykle ważny przy gromadzeniu

Pomocna w tych czynnościach jest specjalistyczna literatura, jednak jest ona trudno dostępnym towarem na naszym rynku wydawniczym. Nieliczne domy książki (w tym w również internetowe) oferują jednak interesujące publikacje w tym m.in. albumy i leksykony tematyczne.

Kolejnym aspektem którym zbieracz antyku musi rozważyć – jest kwestia przechowywania skarbu w celach inwestycyjnych. Przydatne tutaj okazać się mogą oprócz wartości w książkach – ekspertyzy i wyceny.

Comments are closed.