Bezprzewodowe systemy alarmowe

Popularne jeszcze kilka lat temu bezprzewodowe urządzenia alarmowe [link=http://oasissystem.pl/index.html] rzeczywiście wymagały stosunkowo częstej wymiany baterii. Obecnie konstrukcje urządzeń wykonanych w technologii bezprzewodowej korzystają z nowoczesnych układów cyfrowych, przeznaczonych do zastosowania w urządzeniach pracujących z zasilaniem bateryjnym. W połączeniu z zastosowaniem trwałych ogniw litowych spopularyzowanych w technice fotograficznej, okres pomiędzy koniecznymi wymianami źródeł zasilania wynosi od 3 do 5 lat.

Od kilku już lat oferta detektorów bezprzewodowych jest pełna i umożliwia tworzenie systemów takich samych pod względem funkcjonalnym jak systemy przewodowe. Należy przy tym podkreślić, że najnowsze urządzenia można wykorzystać także w starszych systemach, ale o tym porozmawiaj ze swoim instalatorem.

Opinie takie powstały najprawdopodobniej w oparciu o jakość i możliwości oferowane przez alarmy bezprzewodowe typu “zrób to sam”, dostępne w różnego rodzaju hipermarketach – często oferowane w promocyjnej cenie, a prawie zawsze pochodzące z Chin. Rzeczywiście, z profesjonalnym zabezpieczeniem nie mają one nic wspólnego: zestaw z czujką, małą syrenką alarmową i pilotem nadaje się bardziej jako atrapa poprawiająca samopoczucie posiadacza. Do tego korzystają one często z nielegalnego w Polsce pasma częstotliwości, co może powodować np. zakłócenia w odbiorze telewizji.

Przeświadczenie o niepewnej łączności bezprzewodowej w przypadku systemów alarmowych najprawdopodobniej wywodzi się ze starych rozwiązań wyposażonych w jednokierunkową transmisję. Przy takim rozwiązaniu, czujka wysyłając informację do centrali alarmowej nie mogła sprawdzić, czy informacja poprawnie dotarła do odbiornika.
Rewolucją okazało się wprowadzenie dwukierunkowej łączności pomiędzy urządzeniami. Dzięki systemowi potwierdzeń, każda informacja może być przekazywana “do skutku” – system staje się niewrażliwy na pojawiające się, sporadyczne zakłócenia.

Równolegle, istnieje rynek profesjonalnego sprzętu alarmowego wykorzystujący łączność bezprzewodową. Systemy te stanowią one gwarancję najwyższego stopnia zabezpieczenia: dostępne są na rynku systemy bezprzewodowe posiadające najwyższą klasę S przyznaną przez Techom (niezależną jednostkę zajmującą się m.in. badaniem sprzętu alarmowego). Pozwala to na stosowanie go nawet przy zabezpieczaniu obiektów wojskowych – a tam nie ma mowy o kompromisach.

Comments are closed.