Lekcje tenisa ziemnego, debel

Bardzo ważną zasadą jest ograniczenie przeciwnikom możliwości zagrań kątowych. Z tego powodu piłki grane na środek kortu są bezpieczne. Zagrania tego typu dezorientują przeciwników. Często niskie zagrania pod nogi przeciwników są skuteczniejsze niż mocne plasowane piłki, które mogą przynieść od razu punkt, ale też jest ryzyko nadziania się na kontrę.
Treningi oraz Lekcje tenisa rzadko dają okazję do trenowania uderzeń stosowanych podczas gry deblowej.

Jeśli wszyscy czterej debliści znajdą się przy siatce, zwykle para, która wcześniej podejdzie bliżej siatki wygrywa punkt. Niskie woleje, trzeba grać miękko i nisko, a następnie przemieść się szybko do przodu. Po zagraniu agresywnego woleja trzeba się znaleźć „brzuchem na siatce” po to żeby następnego woleja uderzyć bezpośrednio w przeciwników lub pomiędzy nich. Ruch w przód jest warunkiem wygrania wymian piłek tego typu.

Timing przejęcia returnu przeciwnika jest zagadnieniem trudny. Trzeba wybrać dobry moment, tak aby odbierający nie mógł widzieć, że się poruszamy. Musimy zdecydować wcześniej o tym czy zamierzamy przechwycić return po serwisie partnera. Należy poczekać możliwie do ostatniej możliwej sekundy. Chwilę po tym jak serwis odbija się od kara serwisowego, odbierający musi zdjąć z nas wzrok i skoncentrować się na piłce. W tym krótkim momencie, przeciwnik nie może nas widzieć. Musimy wykonać wejście na piłkę jak najszybciej

Gra deblowa w tenisa ziemnego to zupełnie inna bajka w porównaniu z grą pojedyńczą Tenis Ziemny O ile w grze pojedynczej taktyka obronna ma przewagę nad taktyką ofenzywną, o tyle w deblu obydwaj tenisiści przy siatce pokrywają wiekszą część kortu, tak że zajęcie miejsca przy siatce przez jedną parę powoduje ogromną przewagę taktyczną oznaczającą w praktyce wygrany punkt.

W grze podwójnej wymiary kortu umożliwiają grę pod ostrymi kątami. Generalnie najlepsza taktyka polega na stosowaniu kilku podstawowych zasad. Jako Trener Tenisa nie grywam już pojedynów singlowych. Spora czasu przeznaczam na grę deblową. Zasadą dobrej taktyki jest: pewny pierwszy serwis umieszczany najczęściej przy linii środkowej kortu, przechwytywanie przez partenera serwującego returnów granych po przekątnej kortu. Pierwsze woleje – o ile nie są kończące należy grać głeboko na środke kortu.

Comments are closed.