Co czeka badminton? Jeden z najstarszych sportów

Badminton, to jeden z najstarszych sportów znanych na świecie. Dokładnie nie wiadomo, jak to się stało, że ktoś wymyślił, aby odbijać przedmiot w kształcie lotki rakietami, ale bardzo stare ślady gry można znaleźć w wykopaliskach starożytnej Grecji.
Prawdopodobnie ówcześni gracze zamiast lotek podobnych do używanych dzisiaj stosowali głowy kogutów, które były odbijane niewielkimi rakietami mieszczącymi się w dłoni. Podczas gdy w Europie i Afryce zaprzestano w tą grę grać, wciąż grali w nią ludzie w Indiach. Hindusi zachwycili się tym sportem, ustalili zasady. Do gry już nie stosowali głów ptaków tylko stosowali lotki z kilkunastu związanych ze sobą piór.
W XVIII wieku z powrotem do Europy badminton został „przywieziony” przez Anglików, a dokładnie żołnierzy armii brytyjskiej dla których „Poona” – czyli jak ówcześnie nazywał się badminton przez Hindusów obok krykieta stała się ulubioną grą znajdujących się w Indiach wojsk.
W 1873 r. książę Beaufort wydał przyjęcie, na którym zaproszeni uczestnicy grali w Poonę. Dzisiejsza nazwa gry wzięła się więc od posiadłości księcia – Badminton. Około 1883r. opracowano nowe reguły gry, obowiązujące po dziś dzień na całym świecie.
Badminton rozprzestrzenił się z Anglii na cały świat i zyskał miliony miłośników także na Starym Kontynencie i w Azji. Badminton obecnie, to gra, której zasady są proste i zbieżne z siatkówką – podobna wielkość boiska, siatka, identyczne liczenie punktów.
Badminton jest coraz bardziej popularny w Polsce. To wyjątkowo szybka i atrakcyjna gra, podczas której długie i ciekawe wymiany nie są rzadkością, a lotka osiąga prędkość więcej niż 200km/h. W największych miastach powstaje coraz więcej boisk przeznaczonych do badmintona. w Polsce można kupić sprzęt do badmintona zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Badminton ma bardzo ciekawą przeszłość, a jego przyszłość wydaje się piękniejsza.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.