Sprzęt geodezyjny: Miarki geodezyjne

Tachimetr $jest instrumentem geodezyjnym, który jest połączeniem elektronicznego teodolitu oraz dalmierza elektromagnetycznego czy też laserowego.sprzęt przeznaczony jest do szybkiego i $dokładnego $pomiaru kątów poziomych, pionowych oraz odległości. W wielu tachimetrach np Nikon Nivo 2.M, lub Spectra Precision Focus 5 2″błąd średni przy pomiarze kąta $wynosi zaledwie 2″/5cc, a $dokładność mierzenia odległości na lustro /- 2mm 2ppm. $Obecny $postęp techniczny pozwolił także na budowanie zmotoryzowanych i zautomatyzowanych tachimetrów wyposażonych w funkcję StepDrive $zapewniającą szybkie i dokładne $celowanie, funkcją LockNGo pozwalającą na automatyczne śledzenie lustra oraz implementację GPS i technologii GeoLock bazy typu “One-man-station”, które pozwalają na mierzenie tylko przez jedną osobę przez zdalny komputer polowy typu Trimble Ranger TSC2 lub inne urządzenia firmy Trimble. Wśród tych zaawansowanych technologicznie tachimetrów odznaczają się urządzenia Spectra Precision Focus 30, wśród których można wyróżnić klasy na serie Servo, Autolock i Robotic. W ofercie Sklepu Geoline znajdziecie

niwelator nedo x24
.
W tej chwili produkowane jest wiele modeli z funkcją pomiaru bezlustrowego czyli tzw tachimetry bezlustrowe, posiadają drugi dalmierz, posiadający laser I klasy i umożliwiający pomiar odległości bez użycia lustra dalmierczego.
odległościomierz to przyrząd do mierzenia odległości bez potrzeby $jej przebywania. $Działanie $dalmierza optycznego opiera się na $obserwacji przedmiotu za pomocą dwu prawie równoległych obiektywów, umieszczonych w tzw. bazie i $pomiarze kąta paralaktycznego np przy pomocy teodolitu optycznego i łaty Baala lub przy pomocy niwelatora optycznego przez $odczyt różnicy między górną i dolną kreską na siatce dalmierczej na krzyżu nitek.$Postęp techniczny w $technologiach militarnych, jak i cywilnych dał możliwość budowy dalmierzy elektrooptycznych.

taśma stalowa

W dalmierzach elektromagnetycznych $pomiar odległości robi się na podstawie $pomiaru czasu, w jakim powraca sygnał radiowy wyemitowany w kierunku przedmiotu (dalmierz impulsowy), lub na podstawie różnicy faz fali. Dalmierze elektromagnetyczne $wykorzystywane są w radiolokacji, geodezji oraz nawigacji. $Dzielimy je na różne rodzaje np dalmierz cyfrowy.
niwelator cyfrowy leica
W budownictwie i geodezji wyróżniamy dalmierze ultradźwiękowe $(np c, zasięg ok 15m, dokładność /- 0,5% * długość). W pomiarach geodezyjnych badane są odległości rzędu nawet kilkuset metrów lub paru kilometrów, więc do tego celu wykorzystywane są dalmierze fazowe i impulsowe za pomocą których można wykonywać pomiary bez użycia luster dalmierczych, szczególnie w pomiarach szczegółów sytuacyjnych, charakteryzują się jednak mniejszą dokładnością).
Laserowe dalmierze ręczne służą do pomiaru niewielkich odległości – od kilku do paruset metrów. Popularnym przykładem jest dalmierz laserowy Leica Disto. $Mogą być stosowane ze specjalną tarczką odblaskową która zwiększa zasięg pomiaru. czy nawet interface Bluetooth (tylko Disto D3a BT i Disto D8) do komunikacji z komputerami polowymi oraz stacjonarnymi. Dalmierze ręczne zyskują także popularność w konkurencjach strzeleckich typu Field traget, łucznictwie itp, a w szczególności Lasertech TruPulse.
$Mają zasięg maksymalny 1200 metrów i zbudowane są jako lornetka(monokl) z dalmierzem.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.