Beskidy latem i zimą

Dogodne położenie Pasma Beskidów, blisko aglomeracji śląskiej sprawia, że jest tutaj zawsze mnóstwo turystów. Beskidy są piękne zarówno latem jak i zimą. O każdej porze roku wyglądają inaczej i zachęcają do pobytu w górach.

W Beskidzie Śląskim jest wiele interesujących miejsc wartych zobaczenia. Polecamy wędrówki piesze w paśmie: Wielkiej Czantorii, Ustroń Równica, Stożka, Przełęczy Salmopolskiej.

Przełęcz Salmopolska – położona jest na wysokości 934 m. n.p.m. Roztacza się z niej malownicza panorama na okoliczne szczyty i stoki górskie. Najpiękniejszy widok roztacza się jednak z pobliskiego szczytu Malinów (1117 m. n.p.m.), na który wchodzimy czerwonym szlakiem. Na Przełęcz Salmopolską dojdziemy szlakiem żółtym z przystanku PKS Szczyrk Salmopol lub dojedziemy samochodem albo autobusem.

Beskidy to świetne miejsce na wypoczynek. Szczególnie polecamy wypoczynek w Ustroniu. Zimą Ustroń zaprasza miłośników “białego szaleństwa” Ustroń stoki narciarskie.

Wielka Czantoria, najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa z platformą na wysokości 29 metrów. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne na Czantorii, zbudowane jeszcze przez niemiecką organizację turystyczną Beskidenverein w 1904 r.
Czantoria Wielka stanowi duży węzeł szlaków turystycznych, którymi można dojść m.in. na Soszów Wielki, Czantorię Małą, Stożek i Tuł oraz do Ustronia, Nydka i Trzyńca (Republika Czeska).

Comments are closed.