Higiena jamy ustnej

• Myj zęby lekko. Szczotkowanie zbyt intensywne może powodować uszkodzenie dziąsła. Płytka przykleja się do zębów jak dżem do łyżki, nie da się go całkowicie usunąć przez płukanie, ale lekkie szczotkowanie załatwi sprawę. Jak tylko osad stwardnieje tworząc kamień nazębny myciem nie zdołasz go usunąć nawet jeśli myślisz, że mocnym naciskiem szczoteczki i i porządnym wyczyszczeniem to zrobisz.

Zmodyfikowana metoda (poniżej) cieszy się popularnością wśród osób dorosłych. Rodzice powinni nadzorować swoje dzieci podczas szczotkowania aż do 9 lub 10 wieku. Oto kilka ogólnych wskazówek na temat szczotkowania.
• Wybierz szczotkę, która ma atesty Polskiego Zakładu Higieny. Typ szczoteczki jaką używasz nie jest tak ważny jak metoda i częstość czyszczenia. Szczoteczka z atestem jest dobrym narzędziem ale trzeba wiedzieć jak ją używać.

• Szczotkuj co najmniej dwie minuty. Nastawiaj minutnik jeśli musisz, ale w życiu nie żałuj swojego czasu na czyszczenie. Dwie minuty to minimalny czas, który potrzebujesz na higienę jamy ustnej. Wielu ludzi czyści zęby polegając na czasie trwania piosenki w radiu. Ten czas poprawnie wpływa na dokładność wyczyszczenia każdego zęba.

• Wymieniaj szczotkę aż do zębów regularnie. Szczoteczkę wymienia się co trzy miesiące albo gdy włoski zaczynają błyszczeć, co może nastąpić wcześniej. Jeśli włoski szczoteczki zaczynają błyszczeć wcześniej niż po 3 miesiącach użytkowania oznacza to że szczotkujesz zbyt mocno. Spróbuj się odprężać podczas mycia gdyż możesz zrobić sobie krzywdę.

• Elektryczna szczoteczka do zębów jest w porządku, ale nie jest konieczna. Elektryczne albo wspomagane szczoteczki do zębów są świetną alternatywą dla ręcznych szczotek. Są przydatne szczególnie dla ludzi, którzy nie zawsze wykorzystują właściwe metody czyszczące. Są idealne dla ludzi z fizycznymi ograniczeniami, dla których szczotkowanie jest trudne. Używaj elektrycznej szczotki co najmniej dwie minuty i nie naciskaj jej zbyt mocno.

Comments are closed.