Wanny w obudowie kamiennej

Jedną z ważniejszych zalet zastosowania kamienia w łazience jest zupełny brak ograniczeń, jakie narzuca nam powtarzalny moduł płytki z glazury. Wymiary dostępnych w sprzedaży płyt kamiennych pozwalają na wycinanie naprawdę dużych elementów, zatem bez problemu możemy stworzyć oryginalną zabudowę wanny do łazienki.Wykorzystując płyty z kamienia możemy wcale nie myśleć o fugach, które zawsze sprawiają kłopot, bo trudno jest utrzymać je w czystości.

Technologia klejenia kamienia z wykorzystaniem pyłu, który powstaje w trakcie jego cięcia, gwarantuje nam uzyskanie fugi o identycznym kolorze co kamień, a dzięki temu łączenie elementów jest praktycznie niewidoczne|niezauważalne|. Wanna w łazience zabudowana w ten sposób wygląda, jakby została wstawiona w kamienny monolit.Z kamienia możemy wykonać niemal każdy kształt, jaki potrzebujemy, natomiast wycinanie na przykład łuku z płytki jest niezmiernie trudne, a efekt zwykle i tak nie jest zadowalający, ponieważ ucięta krawędź jest ostra i poszarpana.

Decydując się na zakup płyt kamiennych do zabudowania wanny w łazience, najlepiej wybrać się do kamieniarza i pooglądać różne duże płyty kamienne.
To zupełnie co innego, niż małe próbki w sklepach, widać wtedy rzeczywiście, jak dany rodzaj kamienia wygląda. świetnym rozwiązaniem na obudowę wanny jest granit. Ze względu na swoją krystaliczną naturę jest on bardzo twardy, a dodatkowo jest także gęsty i zwarty, dzięki czemu jest teoretycznie niezniszczalny.

Efekt wizualny tego rozwiązania jest dokładnie taki, jak w przypadku umywalki podblatowej. Dzięki takiemu przykryciu wanny łazienkowej mamy dużą łatwość wkomponowania jej we wnętrze, na dodatek bez konieczności żmudnego rozliczania fug. Blat nie musi być idealnie rozmiaru wanny – może być dłuższy i szerszy, zatem bez trudu możemy go dopasować do każdej wnęki w łazience.

Do przykrywania blatem kamiennym najbardziej nadają się wanny stalowe, gdyż są stabilne i odporne na odkształcenia. Wanny akrylowe po pewnym czasie uginają się od ciężaru wody i człowieka, a wówczas styk z kamieniem wygląda nieestetycznie, a uszczelnienie zaczyna się wykruszać. Położony na wannie kamienny blat powinien być ustabilizowany przy ścianach: wystarczy go oprzeć na przykład o krawędź pasa płytek na ścianie. Jeśli jednak blat jest dużo większy niż wanna, trzeba wymurować dodatkowe ścianki lub słupki, które będą go podpierać.

Comments are closed.